İşletmelerin %95’i rakipleriyle mücadele ederken yanlış bir strateji uyguluyor. Bir sektörde bakir bir pazar oluşturmak ve bu pazarda dominasyon sağlamak için odak noktanızı rakiplerinize değil, ‘’Alternatiflerinize’’ çevirmelisiniz.

Yani mevcut potansiyel müşterileri kendi tarafınıza çekmek için savaşmayacak, sektörünüzün müşterisi olmayan bambaşka bir kitleyi yeni oluşturacağınız pazara çekeceksiniz.

Bu hamleyi başarıyla gerçekleştirdiğinizde sektörünüzün problemini yeniden tanımlar ve sektörün sınırlarını geliştirirsiniz.Genişleyen bu sınırların uzun süre hakimi de siz olursunuz.
Bir örnekle açıklayalım;

Farz edin ki sinema salonu işletmecisi siniz ve sinema sektöründe 0–10 yaş grubunda çocuklu çiftleri analiz ettiniz. Sinemada ne zaman ağlayacağı ve diğer izleyicilere sorun çıkartacağı belli olmayan bir çocukla sinemaya gitmek stresli ve gergin bir durum olduğundan;

‘’ 0–10 yaş arası çocuğu olan çiftlerin mevcut müşteri portföyünüzde olmadığını analiz ettiniz.’’

Bu durumda rakip sinema salonları ile rekabet ederken hali hazırda zaten müşteri grubunuz içinde yer alan kitleler üzerinde çeşitli promosyonlar vb üretmek yerine, müşteri portföyünüzde olmayan çocuklu ailelere yönelebilir ve çocuklu ailelerin sinema filmi boyunca çocuklarını emanet edebileceği bir mini kreşi sinemanızda hizmet olarak sunabilirsiniz.

Bu hizmetinizin reklamını yapmanız çocuklu çiftlerin oluk oluk sinema salonunuza akmasına neden olur. Böylece sektörünüze yepyeni bir müşteri kitlesi eklenerek sektör sınırlarınız genişler ve problemi yeniden tanımlamış olursunuz. Rakipleriniz 5–10 yıl içinde sizi kopyalamaya başlayacak olsa da siz bu süre içinde hem pastanın büyük bir kısmını yemiş hem de marka bilinirliği sağlamış olursunuz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.