(HER SEKTÖRE UYGULANABİLİR)

Farklılaştırmayı ve düşük maliyeti aynı anda gerçekleştirme çabası mümkün müdür?

Bir Sirk Sahibinin gözünden inceleyelim.

Cirque du Soleil sirki, Guy Laliberté ve Daniel Gauthier tarafından 1984 yılında kuruldu. 2010 itibarıyla yıllık geliri 850 milyon Kanada dolarını aştı. Peki bu devasa büyüme nasıl gerçekleşti?

Soleil sirk piyasasına girmeden önce mevcut sirkler birbirlerini ölçü olarak alıyorlardı ve geleneksel sirk gösterilerini çok az değiştirerek zaten azalan talepte paylarını maksimuma çıkartmaya çalışıyorlardı. Bu strateji daha ünlü palyaçoları ve aslan terbiyecilerini ellerinde tutmayı kapsıyordu.

Maalesef bu strateji sirk gösterilerinde önemli bir değişiklik olmaksızın maliyetlerin artmasına sebep oluyordu. Sonuç olarak gelirde artış olmadan maliyetler yükseldi ve sirklere yönelik talep hızla düştü. Cirque du soleil ortaya çıktığında bambaşka bir şey yaparak tüm bu çabaları anlamsız kıldı;

Rakiplerinin yaptığı stratejilere hiç kulak asmadı ve rekabette öne çıkmak için probleme daha iyi çözüm bulmayı öneren geleneksel görüş yerine insanlara sirkin eğlence ve heyecanını , tiyatronun entelektüel ince zevki ve artistik zenginliğini bir araya getirmek ve bambaşka bir konsept geliştirmek istedi.

Böylece problemin kendisini baştan yarattı. Bu şekilde cirque de solein sirkin pazar sınırlarını yıkarak sadece küçük yaştaki sirk müşterilerini değil, Yetişkin tiyatro müşterilerini de pazar alanına kattı. Ve Cirque de soleil bu pazarda tek başına olduğu için tüm arz bu işletmenin kasasına aktı.

Diğer sirkler hayvan gösterisi sunmaya, özel gösteri saysını arttırmaya, özel loca sayısını arttırmaya odaklanırken du soleil tüm bu faktörleri ortadan kaldırdı. Bu faktörler efektifliği sorgulanmadan yıllarca sirk endüstrisinde doğru kabul edilen ve sirklerin birbirleri ile verdiği savaşta azalan arza rağmen yaptıkları savaşta geliştirmeye çalıştırdıkları ve maliyetlerini arttıran önemsiz detaylardı.

Bu sirkler kızıl okyanuslardaki kanlı savaşta yok olup gittiler ancak cirque de soleil kendi mavi okyanusunda milyonlarına milyon kattı. İşte değer-maliyet özverisini kırmak ve değer yenilemek kavramlarını işletmenize entegre ettiğinizde göreceğiniz geri bildirimin kısa bir özeti.


Leave a Reply

Your email address will not be published.