İşlerin yolunda gitmediği ve pazardaki yoğun rekabetle iyice yükselen maliyetlerle boğuştuğunuz , can çekişen bir işletmeniz mi var ? Bu işletmeler için özel bir iksir var; Yeni Değer Çarkı Yaratmak.

Yeni değer çarkı 4 başlıktan oluşur;

1. AZALT

İşletmeniz için hangi faktörler endüstri standartlarının iyice altına indirilmelidir? Bunları belirle ve sayılarını azalt.
İşletmenizin üstünden yoğun bir yük indirmiş olursunuz.

Örneğin bir çok rakip restorant ile rekabet ediyorsanız, menülerinizin çeşitliliği size avantaj değil dezavantaj sağlayabilir. Menülerin çeşitliliği çalışacak işçi sayısının çok olmasına, siparişler üzerine düşülecek önem ve zamanın azlığına ve sonucunda çıkan ürünün kalitesine yansıyacaktır.
Böylece hiç bir ürününüz ekstra ilgi ve çaba görmez.

Müşterileriniz verdiğiniz yemekten bekledikleri lezzeti, kaliteyi ve sunumu alamadıkları için işletmenizin üstünü tamamen çizerler. Bu müşteriler menünüzde bulunan 100 çeşitten geri kalan 99 çeşidi bir daha hiç denemeyecektir. Çünkü tek kurşunluk atışınız vardı ve siz bunu boşa attınız.

Ancak menü içeriğinizi azaltıp sadece (örnek olarak) makarna çeşitlerine yönelseydiniz daha az işçiyle daha fazla ilgi ve odakla şehirde en iyi makarnayı yapan işletme olarak tanınacak ve çeşitlerinizi tamamen makarna çeşitleriyle zenginleştirecektiniz. Bu niş alana yönlenmek sizi rakiplerinizden ayıracağı gibi marka dominasyonunuzu oluşturacak ve sadece belli bir alana ve kitleye hitap ettiğiniz için makarna çeşitlerini tatmak isteyen hiç bir müşteriyi diğer işletmelere kaptırmayacaktınız. İki tavşanı kovalayan kişi hiçbirini yakalayamaz!

İşletmenize yük olan çeşitlilikleri azaltın ve niş alanlara niş hizmetlere yönelin. Kendi alanınızın en iyisi olun. İsminiz duyulduğunda bir niş alanla bütünleşsin. İsminiz Birden fazla çağrışım yapıyorsa dominasyon kurmanız hiç de kolay olmayacaktır. Azaltmanın gücünü hafife almayın!

2. YOK ET

Mevcut pazarda kendi sektörünüzün tartışmasız bir şekilde kabul ettiği ve yıllardır herkesin sorgulamadan kopyala yapıştır yaparak günümüze kadar getirdiği aslında hiç bir yararı olmayan ya da yarardan çok zararı olan bazı faktörleri çok radikal bir karar ile kılıç gibi kesip atın. Bunlardan bağınızı koparıp tüm bu faktörleri yok edin.

Pegasus firmasını düşünün. Hepimizin algısına ‘’en ucuz uçak bileti’’ sağlayıcısı olarak çoktandır girdiler. Peki bunu nasıl yaptılar. YOK ET çarkının çok güçlü bir şekilde kullanarak. 1950’li yıllardan itibaren yaklaşık 70 yıldır ülkemizde uçak ile yolcu taşımacılığı yapılıyor ve o yıldan bu yana yolculara sandwich, çay kahve gibi ikramlar yapılıyor. Bu davranış bir kutsal ayet misali korundu ve kopyala yapıştır metotla günümüze kadar geldi. Bu metodu YOK ETMEK hiç bir uçak firmasının aklına gelmemişken Pegasus bu ikramları ortadan kaldırdı. Onlar için uygun fiyatlı bilet sağlamak daha önemliydi ve müşteri kitlesinin de önceliği sandwich değil , ucuz bilet almaktı. Yaklaşık 1–2 saat süren yol süresince bir sandwich eksikliği müşteri memnuniyetini ciddi anlamda etkilemeyecekti. Ancak bu servisleri kaldırmak Pegasus’a milyonlarca dolar kazandıran bir tasarruf kapısı açtı ve böylece biletleri daha uygun yapabilecek stratejilerden sadece birini başarıyla uygulamış oldu.

3.YARAT

Bulunduğunuz pazarda sektörünüzdeki işletmelerin hiç sunmadığı bir hizmet sunarak farklılaşın. Yeni bir şey yaratın. Bunu yaratmanın en kolay yolu normalde müşteri kitleniz olmayan bambaşka bir kitleyi kendi sektörünüzle bir ortak bağ yaratıp onlarla bu hizmeti buluşturmaktan geçer.

Yine uçak firması örneğinden gidelim. Eğer uçakta evcil hayvanların sahiplerinin beraberinde taşınması yapılmıyorsa bu durum evcil hayvanı olan insanların potansiyel uçak müşterisi olmaktan çıkartır ve otobüslere yönlendirir. Siz pazarda bu eksiği görür ve normalde hedef kitleniz olmayan bu kitleyi kendi uçak firmanıza kazandırırsanız tüm bu evcil hayvan sahibi kitleleri ve hayvan severlerin sempatisini toplar ve tercih edilen bir firma olursunuz. O nedenle evcil hayvanlar için ekstra bir bölme yapabilir ve çeşitli kurallar dahilinde evcil hayvanlara da bilet satışı yapabilirsiniz. Bu durumu yaptıktan çok kısa süre sonra rakiplerinizde sizi kopyalayacak ancak hiç bir zaman sizin kazandığınız o sempatiyi kazanamayacaklardır.

4. YÜKSELT

Müşteri kitlenizin vermiş olduğunuz hizmetler arasından en çok hangisine ihtiyacı var bunu belirleyin ve bu hizmetin kalitesini yükseltin. Daha az ihtiyacı olan tüm diğer özellikleri ya yok edin ya da asgari seviyeye getirerek azaltın. Buradan kıstığınız bütçeyi YÜKSELT hamlesinde ‘’girdi’’ olarak kullanabilirsiniz.

İşte Kanserli bir işletmeyi iyileştiren sihirli iksir bu 4 çarkı kusursuz bir şekilde kurgulamaktan geçer.


Leave a Reply

Your email address will not be published.